  • MBRB10H35HE3/45
MBRB10H35HE3/45
advertisement
Manufacturer No:
MBRB10H35HE3/45
HK JDW NO:
884-MBRB10H35HE3/45
Package:
Datasheet:
MBRB10H35HE3/45
Description:
RECTIFIER DIODE Diode Rectifier 2-Termination
Step5Bar-code shipping tag
MBRB10H35HE3/45
    Select All
  • Surface Mount
  • Part Status
    Obsolete
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY, LOW LEAKAGE CURRENT, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Technology
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Operating Temperature (Min)
    -65°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Diode Type
    RECTIFIER DIODE
  • Case Connection
    CATHODE
  • Output Current-Max
    10A
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    35V
  • JEDEC-95 Code
    TO-263AB
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    150A
  • Forward Voltage-Max
    0.55V