  • MBRB16H50-E3/81
MBRB16H50-E3/81
advertisement
Manufacturer No:
MBRB16H50-E3/81
HK JDW NO:
884-MBRB16H50-E3/81
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
MBRB16H50-E3/81
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 730mV @ 16A -65°C~175°C 100μA @ 50V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
MBRB16H50-E3/81
  • Number of Pins
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT, LOW POWER LOSS
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    730mV @ 16A
  • Forward Current
    16A
  • Max Reverse Leakage Current
    100μA
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    150A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    50V
  • Average Rectified Current
    16A
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    50V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    150A