  • MBRB16H50HE3/81
MBRB16H50HE3/81
advertisement
Manufacturer No:
MBRB16H50HE3/81
HK JDW NO:
884-MBRB16H50HE3/81
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
MBRB16H50HE3/81
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 730mV @ 16A -65°C~175°C 100μA @ 50V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
MBRB16H50HE3/81
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY, LOW LEAKAGE CURRENT, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    730mV @ 16A
  • Forward Current
    16A
  • Max Reverse Leakage Current
    100μA
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    150A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    50V
  • Average Rectified Current
    16A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    50V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    150A