  • MBRB20200CT-13
MBRB20200CT-13
advertisement
Manufacturer No:
MBRB20200CT-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-MBRB20200CT-13
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
MBRB20200CT-13
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MBRB20200CT-13
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    890mV @ 10A
  • Forward Current
    20A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    890mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    170A
  • Reverse Voltage (DC)
    200V