  • MBRB20H45CTHE3/81
MBRB20H45CTHE3/81
advertisement
Manufacturer No:
MBRB20H45CTHE3/81
HK JDW NO:
884-MBRB20H45CTHE3/81
Step5Bar-code shipping tag
MBRB20H45CTHE3/81
    Select All
  • Max Surge Current
    150A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    750mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    45V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    150A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
  • Number of Pins
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS, HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    630mV @ 10A
  • Forward Current
    20A
  • Max Reverse Leakage Current
    100μA
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C