  • MBRB30H35CTHE3/45
MBRB30H35CTHE3/45
advertisement
Manufacturer No:
MBRB30H35CTHE3/45
HK JDW NO:
884-MBRB30H35CTHE3/45
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
MBRB30H35CTHE3/45
Step5Bar-code shipping tag
MBRB30H35CTHE3/45
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY, LOW LEAKAGE CURRENT, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    80μA @ 35V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    620mV @ 15A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Output Current-Max
    15A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    35V
  • Current - Average Rectified (Io)
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    35V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    150A