  • MBRF200200R
MBRF200200R
advertisement
Manufacturer No:
MBRF200200R
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
HK JDW NO:
347-MBRF200200R
Package:
TO-244AB
Datasheet:
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 100A 200V-DC 2-Element TO-244AB Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
MBRF200200R
    Select All
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    920mV @ 100A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Application
    POWER
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    100A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    1500A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Anode
  • Reverse Current-Max
    1000μA
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    TO-244AB
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    2
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C