  • MBRF30H150CTG
MBRF30H150CTG
advertisement
Manufacturer No:
MBRF30H150CTG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MBRF30H150CTG
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
MBRF30H150CTG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MBRF30H150CTG
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    SWITCHMODE™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    MBRF30H150CT
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    60μA @ 150V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.11V @ 15A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    -20°C~150°C
  • Output Current-Max
    15A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    150V
  • Current - Average Rectified (Io)
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    150V