  • MBRF30L120CT C0G
MBRF30L120CT C0G
advertisement
Manufacturer No:
MBRF30L120CT C0G
HK JDW NO:
799-MBRF30L120CT C0G
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
MBRF30L120CT C0G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MBRF30L120CT C0G
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS, UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20mA @ 120V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    950mV @ 30A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    15A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    120V
  • Current - Average Rectified (Io)
    30A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    120V