  • MBRH240150R
MBRH240150R
advertisement
Manufacturer No:
MBRH240150R
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
HK JDW NO:
347-MBRH240150R
Package:
D-67
Datasheet:
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 880mV @ 240A -55°C~150°C 1mA @ 150V 1-Termination Bulk D-67 Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
MBRH240150R
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 6 months ago)
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    D-67
  • Packaging
    Bulk
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X1
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 150V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    880mV @ 240A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Application
    POWER
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    150V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    150V
  • Average Rectified Current
    240A
  • Number of Phases
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    3300A