  • MBRM3100-13-F
MBRM3100-13-F
advertisement
Manufacturer No:
MBRM3100-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-MBRM3100-13-F
Package:
Powermite®3
Datasheet:
MBRM3100-13-F
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 760mV @ 3A -55°C~125°C 100μA @ 100V 2-Termination Tape & Reel (TR) Powermite®3 Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
MBRM3100-13-F
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Powermite®3
  • Number of Pins
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS, FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    3A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MBRM3100
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Standard
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 100V
  • Output Current
    3A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    760mV @ 3A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    3A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~125°C
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    760mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    3A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Capacitance @ Vr, F
    100pF @ 4V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    50A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    50A
  • Height
    1.14mm
  • Length
    4.09mm
  • Width
    4.43mm