  • MBRT300100R
MBRT300100R
advertisement
Manufacturer No:
MBRT300100R
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
HK JDW NO:
347-MBRT300100R
Package:
Three Tower
Datasheet:
MBRT300100R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MBRT300100R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 5 months ago)
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Three Tower
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Pitch
    3mm
  • Terminal Position
    UPPER
  • Orientation
    Straight
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X3
  • Number of Contacts
    11
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 20V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    880mV @ 150A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Voltage Rating (DC)
    250.25kV
  • Forward Current
    300A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Max Surge Current
    2.5kA
  • Output Current-Max
    150A
  • Application
    POWER
  • Current - Average Rectified (Io)
    300A DC
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    300A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1A
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V