  • MC100E457FNR2G
MC100E457FNR2G
advertisement
Manufacturer No:
MC100E457FNR2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MC100E457FNR2G
Package:
28-LCC (J-Lead)
Datasheet:
MC100E457FNR2G
Description:
28 Terminations±4.2V~5.7V 28 Pin 100E457 Signal switch100E Series 1 Outputs3 Functions
Purchasing and Inquiry
MC100E457FNR2G Overview
Due to the fact that it is provided in the 28-LCC (J-Lead), digital switch allows the board to be compacted.It is packaged in the way of Tape & Reel (TR).Digital switch ic adheres to a mounting method of Surface Mount.the multiplexers uses IC Multiplexer as the analog IC.By keeping the operating temperature at -40°C~85°C, turn signal switch will not be affected by external factors.It provides digital controlled switch's superior flexibility for designers to use when it operates with a supply voltage of ±4.2V~5.7V.provides digital controlled switch's digital controlled switch'sSeveral applications are possible for 100E series multiplexers.As part of its basic configuration, 28 terminations are designed as a part of it.As its base part number is 100E457, logic switch can also be used to find its related parts.The multiplexer's system is supplied with a voltage of 5V.This turn signal switch contains 28 component pins.Using the point J BEND as an end point of conductors, it is used to determine the terminus of a conductor.There is a type of supply Dual that is employed in this case.It is configured with 28 pins.It is mounted in the way of Surface Mount.As a result, signal multiplexer provides 3 bits.To avoid unnecessary failures, the maximum supply voltage (Vsup) should be kept at 5.7V.For mux switch's normal operation, there is a power supply provided at -4.5V.This turn signal switch has 1 outputs designed for its operation.A multiplexer such as this has 6 inputs available.The switches package is packaged in accordance with TAPE AND REEL.A voltage level can be inserted into the 2 input lines of multiplexers.
MC100E457FNR2G Features
Supplied in the 28-LCC (J-Lead) package
Adopting a supply type of Dual
Power supplies of -4.5V
2 input lines
MC100E457FNR2G Applications
  • Metal detectors
  • Code converters
  • Implementing boolean functions with multiple variables
  • HDMI applications
  • Encrypted communications system
  • A/D converters
  • Electronics industry
  • RF-based home automation system
  • Paper plants
  • PCIe
Step5Bar-code shipping tag
MC100E457FNR2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    100E
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • Type
    Multiplexer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    ECL
  • Voltage - Supply
    ±4.2V~5.7V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    3
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    100E457
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Circuit
    3 x 2:1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.7V
  • Power Supplies
    -4.5V
  • Number of Bits
    3
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Propagation Delay
    700 ps
  • Logic Function
    Multiplexer, Mux
  • Number of Inputs
    6
  • Output Characteristics
    OPEN-EMITTER
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Supply Type
    Dual
  • Output Polarity
    COMPLEMENTARY
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    0.7 ns
  • High Level Output Current
    -50mA
  • Low Level Output Current
    50mA
  • Number of Input Lines
    2
  • Voltage Supply Source
    Dual Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Height Seated (Max)
    4.57mm