  • MC12ED200G-F
MC12ED200G-F
advertisement
Manufacturer No:
MC12ED200G-F
HK JDW NO:
192-MC12ED200G-F
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
MC12ED200G-F
Purchasing and Inquiry
MC12ED200G-F Overview
In order to guarantee a high level of reliability, its size / dimension is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.Providing a DC voltage - Rated DC of 500V is required to fully operate the device.50 ppm/°C is set as the temperature coefficient for the part.If the device is operating, leave it at -55°C~125°C at all times.
MC12ED200G-F Features
its size/dimension is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 50 ppm/°C temperature coefficient
MC12ED200G-F Applications
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • MRI Coils and Generators
  • MRI Coils
  • RF Instruments
  • Power Amplifiers
  • CATV
  • Mobile Radio
  • Lasers
  • Plasma generators
Step5Bar-code shipping tag
MC12ED200G-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Dielectric Material
    Mica
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    MC
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    RF, High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    20pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Multilayer
    Yes
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Width
    2.5mm