  • MC12EF120J-F
MC12EF120J-F
advertisement
Manufacturer No:
MC12EF120J-F
HK JDW NO:
192-MC12EF120J-F
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
MC12EF120J-F
Purchasing and Inquiry
MC12EF120J-F Overview
Despite its size/dimension being 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm, it guarantees high reliability.To properly function, the voltage - Rated DC of 1kV must be provided.A high efficiency is achieved by maintaining the rated (DC) voltage (URdc) at 1000V.This part is set with a 50 ppm/°C temperature coefficient.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~125°C.
MC12EF120J-F Features
its size/dimension is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
the voltage - Rated DC of 1kV
a 50 ppm/°C temperature coefficient
MC12EF120J-F Applications
  • MRI Coils and Generators
  • Plasma generators
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • CATV
  • Tuned LCR Circuits
  • Lasers
  • RF Instruments
  • Mobile Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • MRI Coils
Step5Bar-code shipping tag
MC12EF120J-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Mica
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    MC
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    RF, High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    12pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Width
    2.5mm