  • MC12FA111G-F
MC12FA111G-F
advertisement
Manufacturer No:
MC12FA111G-F
HK JDW NO:
192-MC12FA111G-F
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
MC12FA111G-F
Purchasing and Inquiry
MC12FA111G-F Overview
The size/dimension of this module is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm in order to provide high reliability.The voltage - Rated DC of 100V needs to be provided to fully play its function.For reliability, the maximum operating temperature is set to 125°C.Parts with 25 ppm/°C temperature coefficients are set at the factory.In this electronic part, the voltage is rated at 100V.Devices should always be kept at -55°C~125°C when operating.
MC12FA111G-F Features
its size/dimension is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
the voltage - Rated DC of 100V
a 25 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 100V
MC12FA111G-F Applications
  • Power Amplifiers
  • Plasma generators
  • RF Instruments
  • CATV
  • MRI Coils and Generators
  • Lasers
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • MRI Coils
  • RF Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
Step5Bar-code shipping tag
MC12FA111G-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Number of Pins
    1210
  • Dielectric Material
    Mica
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    MC
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Feature
    RF, High Q, Low Loss
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    110pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    3.2004mm
  • Width
    2.5mm