  • MC12FD131J-F
MC12FD131J-F
advertisement
Manufacturer No:
MC12FD131J-F
HK JDW NO:
192-MC12FD131J-F
Datasheet:
MC12FD131J-F
Purchasing and Inquiry
MC12FD131J-F Overview
The size/dimension of this module is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm in order to provide high reliability.Providing a DC voltage - Rated DC of 500V is required to fully operate the device.Parts with 25 ppm/°C temperature coefficients are set at the factory.If the device is operating, leave it at -55°C~125°C at all times.
MC12FD131J-F Features
its size/dimension is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC12FD131J-F Applications
  • Lasers
  • MRI Coils and Generators
  • Plasma generators
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Mobile Radio
  • Power Amplifiers
  • CATV
  • RF Medical Equipment
  • RF Instruments
  • Tuned LCR Circuits
Step5Bar-code shipping tag
MC12FD131J-F
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    RF, High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Capacitance
    130pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Width
    2.5mm