  • MC17XS6400BEKR2
MC17XS6400BEKR2
advertisement
Manufacturer No:
MC17XS6400BEKR2
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-MC17XS6400BEKR2
Package:
32-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
MC17XS6400BEKR2
Description:
N-Channel PMIC 32-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
MC17XS6400BEKR2 Overview
It is package in Tape & Reel (TR) case.There is a 32-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad package that includes it.A Surface Mount mounting is used for the LED driving board.There is a switch type of General Purpose.It is recommended that the temperature be set to -40°C~125°C TA for reliable operation.In this LED driver, there are no outputs available.Operation is based on 4.5V~5.5V supply voltage.Voltage output is N-Channel volts at maximum.The lighting driver has Slew Rate Controlled features.The maximum output of the LED driving board is 5.5AV.
MC17XS6400BEKR2 Features
MC17XS6400BEKR2 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC17XS6400BEKR2 Power Switches ICs applications.
  • PDAs
  • Hard Disk Drives
  • Wireless Headsets
  • Wireless/Networking Cards
  • Solid State Drivers
  • USB Protection
  • Notebook PC
  • USB Power Distribution
  • Storage Drives
  • Storage (HDDs, SSDs)
Step5Bar-code shipping tag
MC17XS6400BEKR2
    Select All
  • Interface
    SPI
  • Current - Output (Max)
    5.5A
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    7V~18V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature
  • Rds On (Typ)
    17m Ω
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA