  • MC18FD181J-F
MC18FD181J-F
advertisement
Manufacturer No:
MC18FD181J-F
HK JDW NO:
192-MC18FD181J-F
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
MC18FD181J-F
Purchasing and Inquiry
MC18FD181J-F Overview
A 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm size/dimension ensures high levels of reliability.This device requires a voltage of - Rated DC of 500V in order to be fully functional.25 ppm/°C is set as the temperature coefficient for the part.It is recommended to leave the device at -55°C~125°C at all times.
MC18FD181J-F Features
its size/dimension is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC18FD181J-F Applications
  • Tuned LCR Circuits
  • Mobile Radio
  • Lasers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Power Amplifiers
  • CATV
  • RF Power Amplifiers
  • MRI Coils
  • RF Medical Equipment
Step5Bar-code shipping tag
MC18FD181J-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Mica
  • Weight
    26.988746mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    MC
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    RF, High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    180pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    500V
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    4.5mm