  • MC68E360ZQ25VLR2
MC68E360ZQ25VLR2
advertisement
Manufacturer No:
MC68E360ZQ25VLR2
HK JDW NO:
318-MC68E360ZQ25VLR2
Package:
BGA
Datasheet:
MC68E360ZQ25VLR2
Description:
Microprocessor 357-Pin 25MHz BGA
Purchasing and Inquiry
MC68E360ZQ25VLR2 Overview
The microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in BGA. Using advanced packaging techniques Tape & Reel (TR), high reliability is ensured. CPUs operate at 25MHz Hz. For information about 357 pins, please refer to the datasheet. Data can be transferred over 32b bandwidths. Temperatures above 70°C are not suitable for operating the microprocessor. In this case, we have a CPU with only 1 core. Ideally, the CPU will operate at 33MHz MHz. In order to function, the embedded microprocessor must be set to 3V.
MC68E360ZQ25VLR2 Features
32b-Bit Data Bus Width
1-Core CPU
MC68E360ZQ25VLR2 Applications
  • Network application field
  • Routers
  • Telephone sets
  • Equipment control
  • Food and beverage
  • Office automation equipment and computer peripherals
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
  • Smart instruments
  • Printers
  • Hearing aids
Step5Bar-code shipping tag
MC68E360ZQ25VLR2
  • Package / Case
    BGA
  • Number of Pins
    357
  • Weight
    2.1737g
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    25MHz
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Frequency (Max)
    33MHz