  • MC68EC020FG16
MC68EC020FG16
advertisement
Manufacturer No:
MC68EC020FG16
HK JDW NO:
318-MC68EC020FG16
Package:
QFP
Datasheet:
MC68EC020FG16
Description:
0.65mm 5V 32-bit Microprocessor 100-Pin 5V QFP
Purchasing and Inquiry
MC68EC020FG16 Overview
Since the microprocessor is packed in QFP, shipping overseas is convenient. In terms of uPs and uCs as well as peripheral ICs, this is a MICROPROCESSOR. Overall, there are 100 terminations. A 5V voltage supply should be used to turn on and run the cpu microprocessor. In terms of architecture, it is a 32-Bit system. 100 pin functions are described in the datasheets. An example of a Microprocessors microprocessor can be found here. In order to transfer data, there is a bandwidth of 32b. Using the microprocessor in an environment above 105°C is not recommended. An injection of 100 pins is performed inside the body of the micro processor. CPU frequency will reach 16.67MHz at the top. The micro processor can function from 5V. The micro processor requires 5V power supplies according to the datasheets. A CPU is equipped with a 256B sized memory.
MC68EC020FG16 Features
32-Bit Structure
32b-Bit Data Bus Width
MC68EC020FG16 Applications
  • Information appliances (networking of household appliances)
  • DVD\DV\MP3 players
  • Fax machines
  • Copiers
  • Washing machine
  • Process control devices
  • Torpedo guidance
  • Day to day life field
  • Petrochemical
  • Instrumentation and process control field
Step5Bar-code shipping tag
MC68EC020FG16
  • Package / Case
    QFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    100
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    HCMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Memory Size
    256B
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    16.67MHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Address Bus Width
    24
  • Core Architecture
    Coldfire
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    NO
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
    YES
  • Height Seated (Max)
    3.3mm
  • Length
    20mm