  • MC68HC16Z1CAG20
MC68HC16Z1CAG20
advertisement
Manufacturer No:
MC68HC16Z1CAG20
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MC68HC16Z1CAG20
Package:
144-LQFP
Datasheet:
MC68HC16Z1CAG20
Description:
ROMless CPU16 16-Bit Microcontroller HC16 Series MC68HC16 5V 144-LQFP
Quantity:
In Stock : 9680
Step5Bar-code shipping tag
MC68HC16Z1CAG20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • Series
    HC16
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Technology
    HCMOS
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    MC68HC16
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G144
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    16
  • Speed
    20MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    CPU16
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    20.97MHz
  • Program Memory Type
    ROMless
  • Core Size
    16-Bit
  • Connectivity
    EBI/EMI, SCI, SPI
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Address Bus Width
    24
  • External Data Bus Width
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm