  • MC7457VG733NC
MC7457VG733NC
advertisement
Manufacturer No:
MC7457VG733NC
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-MC7457VG733NC
Package:
483-BCBGA, FCCBGA
Datasheet:
MC7457VG733NC
Description:
PowerPC G4 Microprocessor MPC74xx Series MC7457 483-BCBGA, FCCBGA
Purchasing and Inquiry
MC7457VG733NC Overview
With a packing size of 483-BCBGA, FCCBGA, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. In order to provide high reliability, advanced packaging method Tray is used. There are 1 Core 32-Bit cores per bus width on the CPU. Be aware of the operating temperature around 0°C~105°C TA. This is part of the MPC74xx series. A PowerPC G4 processor is present in this CPU. 1.5V 1.8V 2.5V is the CPU's I/O address. If you are looking for variants of the cpu microprocessor, try search with MC7457.
MC7457VG733NC Features
PowerPC G4 Core
MC7457VG733NC Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC7457VG733NC Microprocessor applications.
  • Toys
  • Washing machines
  • Mobile computers
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • Microwave ovens
  • Coffee machines
  • Instrument control
  • DCS control intelligent sensor
  • Robots
  • Consumer electronics products
Step5Bar-code shipping tag
MC7457VG733NC
  • Package / Case
    483-BCBGA, FCCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2017
  • Series
    MPC74xx
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    MC7457
  • Speed
    733MHz
  • Core Processor
    PowerPC G4
  • Voltage - I/O
    1.5V 1.8V 2.5V