  • MC78M12CDTRK
MC78M12CDTRK
advertisement
Manufacturer No:
MC78M12CDTRK
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MC78M12CDTRK
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
MC78M12CDTRK
Description:
Fixed 2.29mm MC78M PMIC 3 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 82498
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MC78M12CDTRK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn80Pb20)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.29mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MC78M
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Output Voltage 1
    12V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    35V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • PSRR
    80dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    2V
  • Dropout Voltage1-Nom
    2V
  • Length
    6.54mm
  • Width
    6.095mm