  • MC78M12CT
MC78M12CT
advertisement
Manufacturer No:
MC78M12CT
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MC78M12CT
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MC78M12CT
Description:
Fixed 2.54mm MC78M PMIC 3 TO-220-3
Quantity:
In Stock : 2433
Step5Bar-code shipping tag
MC78M12CT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn80Pb20)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    RAIL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    500mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MC78M
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    6mA
  • Output Voltage 1
    12V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    35V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • PSRR
    80dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    2V
  • Dropout Voltage1-Nom
    2V
  • Output Current1-Max
    0.5A