  • MC8610PX1066JB
MC8610PX1066JB
advertisement
Manufacturer No:
MC8610PX1066JB
HK JDW NO:
318-MC8610PX1066JB
Package:
BGA
Datasheet:
MC8610PX1066JB
Description:
1V 32-bit Microprocessor 1.066GHz 1V BGA
Purchasing and Inquiry
MC8610PX1066JB Overview
Shipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in BGA. This is a MICROPROCESSOR, RISC for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. The total number of terminations is 783. Using a 1V voltage supply, you should be able to operate the cpu microprocessor. It has a 32-Bit architecture. At 1.066GHz, the CPU operates. As a typical Microprocessors, this cpu microprocessor has Microprocessors display. It is important to note that there is 32b bandwidth available for data transfer. CPU microprocessors shouldn't be used in environments above 105°C. The CPU here has 1 cores. In this case, the CPU should reach 1.066GHz as its top frequency. In this case, 1.025V is the starting point. The datasheet specifies that this CPU microprocessor requires 1V power supply.
MC8610PX1066JB Features
32-Bit Structure
32b-Bit Data Bus Width
1-Core CPU
MC8610PX1066JB Applications
  • Ipad
  • Mice
  • Set-top boxes
  • Home video and audio
  • Microwave ovens
  • Laminators
  • PDAs, game consoles
  • Washing machine
  • Instrument control
  • Fire alarms
Step5Bar-code shipping tag
MC8610PX1066JB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Supply Voltage
    1V
  • Frequency
    1.066GHz
  • Operating Supply Voltage
    1.025V
  • Power Supplies
    1V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    1.066GHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Address Bus Width
    16
  • Core Architecture
    PowerPC
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Number of Cores
    1
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    29mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    BGA
  • Surface Mount
  • Weight
    3.803287g
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    783
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    0°C