  • MC8640TVU1067NC
MC8640TVU1067NC
advertisement
Manufacturer No:
MC8640TVU1067NC
HK JDW NO:
318-MC8640TVU1067NC
Package:
Datasheet:
Description:
32-bit Microprocessor 1.067GHz 0.95V
Quantity:
In Stock : 11308
Step5Bar-code shipping tag
MC8640TVU1067NC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Weight
    5.438686g
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e2
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.95V
  • Frequency
    1.067GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.05V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    1.067GHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Format
    FLOATING POINT
  • Integrated Cache
  • Number of Cores
    1
  • Length
    33mm
  • Height Seated (Max)
    2.97mm