  • MC8641DTVU1250HE
MC8641DTVU1250HE
advertisement
Manufacturer No:
MC8641DTVU1250HE
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MC8641DTVU1250HE
Package:
1023-BCBGA, FCCBGA
Datasheet:
MC8641DTVU1250HE
Description:
PowerPC e600 Microprocessor MPC86xx Series MC8641 1023-BCBGA, FCCBGA
Purchasing and Inquiry
MC8641DTVU1250HE Overview
Due to its 1023-BCBGA, FCCBGA packaging, it is convenient to ship overseas. Using advanced packaging techniques Tray, high reliability is ensured. A CPU with 2 Core 32-Bit cores and width 2 Core 32-Bit busses is used. It is important to understand the operating temperature around -40°C~105°C TA. In the MPC86xx series, it is found. PowerPC e600 is the processor core of this CPU. Memory controllers for this CPU are DDR, DDR2. This microprocessor has DUART, HSSI, I2C, RapidIO interfaces to serve you better. This CPU runs I/O at 1.8V 2.5V 3.3V. To find variants of the microprocessor, try searching with MC8641.
MC8641DTVU1250HE Features
PowerPC e600 Core
MC8641DTVU1250HE Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC8641DTVU1250HE Microprocessor applications.
  • Kindle
  • Equipment control
  • Fax machines
  • Oil and gas
  • Copiers
  • Scanners
  • Television
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Day to day life field
  • Keyboards
Step5Bar-code shipping tag
MC8641DTVU1250HE
  • Package / Case
    1023-BCBGA, FCCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Series
    MPC86xx
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    MC8641
  • Speed
    1.25GHz
  • Core Processor
    PowerPC e600
  • Voltage - I/O
    1.8V 2.5V 3.3V