  • MC8641HX1333JB
MC8641HX1333JB
advertisement
Manufacturer No:
MC8641HX1333JB
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MC8641HX1333JB
Package:
994-BCBGA, FCCBGA
Datasheet:
MC8641HX1333JB
Description:
PowerPC e600 Microprocessor MPC86xx Series MC8641 994-BCBGA, FCCBGA
Purchasing and Inquiry
MC8641HX1333JB Overview
The microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in 994-BCBGA, FCCBGA. High reliability is provided by the advanced packaging method Bulk. The CPU has 1 Core 32-Bit cores/Bus width. Understand how the operating temperature around 0°C~105°C TA is determined. A MPC86xx series item. A PowerPC e600 processor is present in this CPU. Memory controllers for this CPU are DDR, DDR2. This microprocessor is equipped with an interface of DUART, HSSI, I2C, RapidIO. This CPU runs I/O at 1.8V 2.5V 3.3V. Use MC8641 when searching for variants of the embedded microprocessor. Suppliers offer 994-FCCBGA (33x33) packages.
MC8641HX1333JB Features
PowerPC e600 Core
MC8641HX1333JB Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC8641HX1333JB Microprocessor applications.
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • DVD\DV\MP3 players
  • Guidance-GPS
  • Nintendo
  • Volt meter
  • Automobile
  • Instrumentation and process control field
  • Calculator
  • Fabric
  • Home appliances
Step5Bar-code shipping tag
MC8641HX1333JB
  • Package / Case
    994-BCBGA, FCCBGA
  • Supplier Device Package
    994-FCCBGA (33x33)
  • Operating Temperature
    0°C~105°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    MPC86xx
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    MC8641
  • Speed
    1.333GHz
  • Core Processor
    PowerPC e600
  • Voltage - I/O
    1.8V 2.5V 3.3V