  • MCAC80N06Y-TP
MCAC80N06Y-TP
advertisement
Manufacturer No:
MCAC80N06Y-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
HK JDW NO:
543-MCAC80N06Y-TP
Package:
8-PowerVDFN
Datasheet:
MCAC80N06Y-TP
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 4.2m Ω @ 40A, 10V ±20V 3980pF @ 30V 67nC @ 10V 60V 8-PowerVDFN
Quantity:
In Stock : 11617
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MCAC80N06Y-TP
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerVDFN
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Power Dissipation-Max
    85W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    4.2m Ω @ 40A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3980pF @ 30V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    80A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    67nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V