  • MCAL0410A1-101KU
MCAL0410A1-101KU
advertisement
Manufacturer No:
MCAL0410A1-101KU
Manufacturer:
Multicomp
HK JDW NO:
3958-MCAL0410A1-101KU
Package:
Axial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCAL0410A1-101KU
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
    2002
  • Number of Terminations
    2
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    100 μH
  • Test Frequency
    2.52MHz
  • Max DC Current
    275mA
  • Frequency - Self Resonant
    4.8MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    30
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    1.8Ohm
  • Inductance Tolerance
    10%
  • Inductance-Nom (L)
    100 µH
  • Diameter - Outside
    4 mm