  • MCD700-16IO1W
MCD700-16IO1W
advertisement
Manufacturer No:
MCD700-16IO1W
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-MCD700-16IO1W
Package:
WC-500
Datasheet:
MCD700-16IO1W
Description:
SCR THRYRISTOR 1600V WC-500
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCD700-16IO1W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    WC-500
  • Number of Pins
    500
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2005
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    MC*700
  • RMS Current (Irms)
    1.331kA
  • Reverse Voltage
    1.6kV
  • Voltage - Off State
    1.6kV
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    18200 @ 50MHz
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    1331A
  • Structure
    Series Connection - SCR/Diode
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    700A