  • MCF5234CVM100J
MCF5234CVM100J
advertisement
Manufacturer No:
MCF5234CVM100J
HK JDW NO:
318-MCF5234CVM100J
Package:
MAPBGA
Datasheet:
Description:
Microcontroller 256 Pin 100MHz MAPBGA
Quantity:
In Stock : 2465
Step5Bar-code shipping tag
MCF5234CVM100J
  • Package / Case
    MAPBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    256
  • Weight
    785.31014mg
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    5A992
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper - with Nickel barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    100MHz
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.6V
  • Power Supplies
    1.53.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.4V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    97
  • Memory Type
    ROMless
  • Peripherals
    DMA, WDT
  • Supply Current-Max
    150mA
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Address Bus Width
    24
  • Core Architecture
    Coldfire
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (bytes)
    65536
  • Length
    17mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm