  • MCF5474VR266
MCF5474VR266
advertisement
Manufacturer No:
MCF5474VR266
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MCF5474VR266
Package:
388-BBGA
Datasheet:
MCF5474VR266
Description:
ROMless Coldfire V4E 32-Bit Microcontroller MCF547x Series MCF5474 1.5V 388-BBGA
Step5Bar-code shipping tag
MCF5474VR266
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    388-BBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MCF547x
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    388
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCF5474
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B388
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.58V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.43V
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    99
  • Speed
    266MHz
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.43V~1.58V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Core Processor
    Coldfire V4E
  • Peripherals
    DMA, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    66.66MHz
  • Program Memory Type
    ROMless
  • Core Size
    32-Bit
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB
  • Bit Size
    32
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
  • Format
    FLOATING POINT
  • Integrated Cache
  • Length
    27mm
  • Height Seated (Max)
    2.55mm
  • Width
    27mm