  • MCGLR50V225M5X11
MCGLR50V225M5X11
advertisement
Manufacturer No:
MCGLR50V225M5X11
HK JDW NO:
3958-MCGLR50V225M5X11
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
2.2μF Capacitor 20% 2mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
MCGLR50V225M5X11
  • Package / Case
    Radial
  • Weight
    4.535924g
  • Published
    2004
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    1.9Ohm
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Length
    38.1mm
  • Width
    6.35mm