  • MCGPR50V226M5X11
MCGPR50V226M5X11
advertisement
Manufacturer No:
MCGPR50V226M5X11
HK JDW NO:
3958-MCGPR50V226M5X11
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
22μF Capacitor 20% 2mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
MCGPR50V226M5X11
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    45.359237g
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7.5357Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Current - Leakage
    6μA
  • Ripple Current (AC)
    65mA
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Length
    25.4mm
  • Width
    6.35mm