  • MCHN38FM101J
MCHN38FM101J
advertisement
Manufacturer No:
MCHN38FM101J
HK JDW NO:
192-MCHN38FM101J
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
MCHN38FM101J
Purchasing and Inquiry
MCHN38FM101J Overview
The size/dimension of this module is 0.380Lx0.380W 9.65mmx9.65mm in order to provide high reliability.A voltage of 4V needs to be provided for it to function properly.The rated (DC) voltage (URdc) should be maintained at 4000V for high efficiency.With the part, temperature coefficients of 50 ppm/°C are pre-set.When in operation, the device should be kept at -55°C~125°C.
MCHN38FM101J Features
its size/dimension is 0.380Lx0.380W 9.65mmx9.65mm
the voltage - Rated DC of 4V
a 50 ppm/°C temperature coefficient
MCHN38FM101J Applications
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Lasers
  • RF Instruments
  • Plasma generators
  • RF Medical Equipment
  • Power Amplifiers
  • Mobile Radio
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • MRI Coils
  • RF Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
MCHN38FM101J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard SMD
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    MCHN
  • Size / Dimension
    0.380Lx0.380W 9.65mmx9.65mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    RF, High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    9696
  • Case Code (Imperial)
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4000V
  • Size Code
  • Height
    4.06mm
  • Height Seated (Max)
    0.160 4.06mm
  • Length
    9.65mm
  • Width
    9.65mm