  • MCIMX6L2EVN10ABR
MCIMX6L2EVN10ABR
advertisement
Manufacturer No:
MCIMX6L2EVN10ABR
HK JDW NO:
318-MCIMX6L2EVN10ABR
Package:
432-TFBGA
Datasheet:
MCIMX6L2EVN10ABR
Description:
ARM? Cortex?-A9 Microprocessor i.MX6SL Series 432-TFBGA
Purchasing and Inquiry
MCIMX6L2EVN10ABR Overview
Due to its 432-TFBGA packaging, it is convenient to ship overseas. Advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability. There are 1 Core 32-Bit cores/bus width on the CPU. The operating temperature around -40°C~105°C TA should be understood. This is part of the i.MX6SL series. Core-wise, this CPU has a ARM? Cortex?-A9 processor. This CPU uses LPDDR2, LVDDR3, DDR3 RAM controllers. The microprocessor features interfaces AC97, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, SPI, SSI, UART for better service. There is 1.2V 1.8V 3.0V I/O running on this CPU.
MCIMX6L2EVN10ABR Features
ARM? Cortex?-A9 Core
MCIMX6L2EVN10ABR Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MCIMX6L2EVN10ABR Microprocessor applications.
  • Fire alarms
  • Broadband technology, video and voice processing
  • Dialysis machines (performs function of liver)
  • Microwave ovens
  • Microwave ovens
  • Metering & measurement field
  • Projectors
  • Paper shredders
  • Leakage current tester
  • Instrument control
Step5Bar-code shipping tag
MCIMX6L2EVN10ABR
  • Package / Case
    432-TFBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Series
    i.MX6SL
    3 (168 Hours)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Speed
    1.0GHz
  • Voltage - I/O
    1.2V 1.8V 3.0V