  • MCM01-009CD100D-F
MCM01-009CD100D-F
advertisement
Manufacturer No:
MCM01-009CD100D-F
HK JDW NO:
192-MCM01-009CD100D-F
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
MCM01-009CD100D-F
Purchasing and Inquiry
MCM01-009CD100D-F Overview
A 0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm size/dimension ensures high levels of reliability.A voltage - Rated of 500V applies to this electronic part.When operating, the device should remain at -55°C~200°C at all times.
MCM01-009CD100D-F Features
its size/dimension is 0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm
a voltage rating of 500V
MCM01-009CD100D-F Applications
  • Power Amplifiers
  • RF Medical Equipment
  • MRI Coils
  • RF Instruments
  • MRI Coils and Generators
  • CATV
  • Tuned LCR Circuits
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Mobile Radio
  • RF Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
MCM01-009CD100D-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard SMD
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    MCM01
  • Size / Dimension
    0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • Feature
    RF, High Frequency
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    10pF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Height
    4.191mm