  • MCMHR50V336M8X7
MCMHR50V336M8X7
advertisement
Manufacturer No:
MCMHR50V336M8X7
Manufacturer:
Multicomp
HK JDW NO:
3958-MCMHR50V336M8X7
Package:
Radial
Datasheet:
MCMHR50V336M8X7
Description:
33μF Capacitor 20% 3.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
MCMHR50V336M8X7
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Diameter
    8mm
  • Height
    7mm