  • MCP101T-475I/TT
MCP101T-475I/TT
advertisement
Manufacturer No:
MCP101T-475I/TT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP101T-475I/TT
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
MCP101T-475I/TT
Description:
4.5V3 Terminals 3-Pin MCP101 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MCP101T-475I/TT Overview
There are 3 terminals connected to this power management, which makes it easy to mount. Tape & Reel (TR)-packaging is used. Please find attached 1 functions for your reference in this IC power. It is possible to find on this power management a series of 1 channels. To assist you, this PMIC includes TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 functions. There are a number of benefits that this PMIC has in common with other Simple Reset/Power-On Reset manage ics. According to the specification, the package's peak reflow temperature is specified to be 260. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 4.5V. When a supply voltage of 1 is applied to the power ic, it conducts. Surface Mount mounts IC management. It is possible to subcategorize this power ic as a Power Management Circuits chip. In total, the power management has 3 pins in it. 3 pins are present on the power management system. I should note that the minimum supply voltage (Vsup) for this IC management should be at least 1V, which is the minimum supply voltage that should be applied. The maximum supply voltage (Vsup) in this PMIC should not exceed 5.5V volts. Mounting type Surface Mount is recommended. The temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~85°C TA. During operation, this power management system outputs Push-Pull, Totem Pole. The power management's supply current is 60μA. For similar manage ics search of the manufacturer, you can always refer to MCP101, the base PMIC number. The power management can work with a maximum supply temperature of 60μA.
MCP101T-475I/TT Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
60μA operating supply current
MCP101T-475I/TT Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP101T-475I/TT Voltage Supervisors applications.
  • Utility meter
  • Power distribution systems of infant care room
  • Consumer electronics
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
  • Power distribution systems of ICU
  • Electronics installed in the vehicle
  • Computer applications
  • Smart meter
  • Multi-voltage system
  • Kitchen appliances
Step5Bar-code shipping tag
MCP101T-475I/TT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP101
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    60μA
  • Nominal Supply Current
    60μA
  • Max Supply Current
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    45μA
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active High
  • Voltage - Threshold
    4.625V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    150ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.5V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.75V
  • Threshold Voltage
    +4.62V
  • Undervoltage Threshold
    4.5V
  • Overvoltage Threshold
    4.75V
  • Height
    950μm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.3mm