  • MCP120-475GI/TO
MCP120-475GI/TO
advertisement
Manufacturer No:
MCP120-475GI/TO
HK JDW NO:
536-MCP120-475GI/TO
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet:
MCP120-475GI/TO
Description:
5V3 Terminals 3-Pin MCP120 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MCP120-475GI/TO Overview
As you can see, this power management is mounted through 3 terminals. Power management is packaged in a Bulk way. In this IC power you will find 1 functions for you to refer to. There are 1 channels on this power managment ic that can be found in a series. As a reference, this IC power includes TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) functions for your convenience. This IC power shares lots of benefits with other Simple Reset/Power-On Reset products. When a supply voltage of 5V is applied to the power ic, it conducts. Power management conducts at a voltage of 1. The mount is attached to Through Hole. This power ic can be sub-categorized as Power Management Circuits. 3 pins are present in total in this power management. 3 pins are present on the power management system. I should note that the minimum supply voltage (Vsup) for this IC management should be at least 1V, which is the minimum supply voltage that should be applied. This IC power should be powered by no more than 5.5V volts of supply voltage (Vsup). A Through Hole mounting type is recommended. We recommend setting the supervisors to -40°C~85°C TA degrees. As a result of this supervisor's operation, the output voltage is Open Drain or Open Collector. The supervisor's supply current is specified to 60μA. To find similar IC managements from the manufacturer, you can always search by MCP120. At the most, voltage supervisor can work with a supply temperature of 60μA.
MCP120-475GI/TO Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
60μA operating supply current
MCP120-475GI/TO Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP120-475GI/TO Voltage Supervisors applications.
  • Data storage applications
  • Magnetic resonance imaging
  • Radio
  • External alarm
  • Medical-specific insulation monitor
  • Satellite navigation
  • Unattended substation automation
  • Automotive power systems
  • Power distribution systems of CCU
  • Sensitive sensors
Step5Bar-code shipping tag
MCP120-475GI/TO
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1998
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    MCP120
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    60μA
  • Nominal Supply Current
    60μA
  • Quiescent Current
    45μA
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    4.625V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    150ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.5V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.75V
  • Threshold Voltage
    +4.63V
  • Undervoltage Threshold
    4.5V
  • Overvoltage Threshold
    4.75V