  • MCP130T-315I/TT
MCP130T-315I/TT
advertisement
Manufacturer No:
MCP130T-315I/TT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP130T-315I/TT
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
MCP130T-315I/TT
Description:
5V3 Terminals 3-Pin MCP130 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MCP130T-315I/TT Overview
This power management consists of 3 mounting terminals on which it can be mounted. Packaging is in the form of a Tape & Reel (TR). The purpose of this IC management is to provide you with a reference of 1 functions. This power managment ic consists of 1 channels, each of which can be used independently. In this PMIC, you can find TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 functions for your reference. There are a lot of similarities between this IC power and other Simple Reset/Power-On Reset products. Packages are specified to have an average peak reflow temperature of 260. IC management conducts at a voltage of 5V. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 1. By Surface Mount, IC management has been mounted. There is a subcategory of this power ic known as Power Management Circuits. In total, the power management has 3 pins in it. 3 pins are on the supervisor. There should be a minimum voltage supply (Vsup) of 1V for this PMIC. Voltage (Vsup) shouldn't exceed 5.5V volts in this PMIC. Surface Mount mounting is recommended. It is recommended that the supervisor be set to this temperature: -40°C~85°C TA. When this power management system is in operation, it produces an output voltage of Open Drain or Open Collector. Supplied with a operating current of 60μA, this PMIC is capable of fully function as specified. It is always advisable to use MCP130, the base supervisor number, when searching for similar PMICs from the manufacturer. At the most, voltage supervisor can work with a supply temperature of 60μA.
MCP130T-315I/TT Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
60μA operating supply current
MCP130T-315I/TT Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP130T-315I/TT Voltage Supervisors applications.
  • Utility meter
  • Power communication system
  • Smart meter
  • Electronics installed in the vehicle
  • Automotive permanent magnet synchronous motors
  • Linux and server computing
  • emergency room
  • Data storage applications
  • Insulation fault location system
  • Radar
Step5Bar-code shipping tag
MCP130T-315I/TT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP130
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    60μA
  • Nominal Supply Current
    45μA
  • Max Supply Current
    60μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    45μA
  • Accuracy
    -5 %
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    3.075V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    150ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    3V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3.15V
  • Threshold Voltage
    +3.08V
  • Undervoltage Threshold
    3V
  • Overvoltage Threshold
    3.15V
  • Height
    1.016mm
  • Length
    3.0226mm
  • Width
    1.397mm