  • MCP1322T-46LE/OT
MCP1322T-46LE/OT
advertisement
Manufacturer No:
MCP1322T-46LE/OT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP1322T-46LE/OT
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MCP1322T-46LE/OT
Description:
5 Terminals 5-Pin MCP1322 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MCP1322T-46LE/OT Overview
It is mounted through 5 terminals on the power management. Power management is packaged in a Tape & Reel (TR) way. The purpose of this IC management is to provide you with a reference of 1 functions. It is possible to find on this power management a series of 1 channels. To assist you, this PMIC includes SC-74A, SOT-753 functions. It is a IC power that shares many benefits with other products from the Simple Reset/Power-On Reset line. There is a specification for the peak reflow temperature of the package to be 260. Power ics operate at 1 supply voltages. Surface Mount mounts IC management. A IC power such as this can be classified as a Power Management Circuits power management system. In total, the power management has 5 pins in it. Pin count of the power management is 5. In order for this IC power to function, the supply voltage (Vsup) cannot be less than 1V. There should be no more than 5.5V volts of supply voltage (Vsup) in this power management. In this case, Surface Mount is the recommended mounting type. The temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~125°C TA. There is an output voltage of Open Drain, Push-Pull from this supervisor when it is operating. There is a 10μA supply current present in the power management. You can always use MCP1322, the base supervisor number, to search for similar PMICs of the manufacturer. The power management can work with a maximum supply temperature of 10μA.
MCP1322T-46LE/OT Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
10μA operating supply current
MCP1322T-46LE/OT Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP1322T-46LE/OT Voltage Supervisors applications.
  • Electric heating appliances
  • Power distribution systems of CCU
  • Power distribution systems of ICU
  • Efficient information transmission
  • External alarm
  • Consumer electronics
  • Network equipment
  • Battery-powered equipment
  • Satellite navigation
  • Automotive power systems
Step5Bar-code shipping tag
MCP1322T-46LE/OT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    240mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP1322
  • Output
    Open Drain, Push-Pull
  • Pin Count
  • Output Voltage
    300mV
  • Max Output Current
    10mA
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    10μA
  • Nominal Supply Current
    10μA
  • Power Dissipation
    240mW
  • Max Supply Current
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    1μA
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Reset
    Active High/Active Low
  • Voltage - Threshold
    4.6V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Nominal Input Voltage
    5.5V
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.531V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.669V
  • Threshold Voltage
    +4.6V
  • Undervoltage Threshold
    4.531V
  • Overvoltage Threshold
    4.669V
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    1.8mm