  • MCP1700T-1502E/TT
MCP1700T-1502E/TT
advertisement
Manufacturer No:
MCP1700T-1502E/TT
HK JDW NO:
536-MCP1700T-1502E/TT
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
MCP1700T-1502E/TT
Description:
Fixed 0.95mm PMIC MCP1700 3 Pin TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCP1700T-1502E/TT
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    369.6mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    MCP1700
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    250mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    200mA
  • Quiescent Current
    4μA
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.3V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 200mA
  • PSRR
    44dB (100Hz)
  • Dropout Voltage
    150mV
  • Min Output Voltage
    1.5V
  • Input Bias Current
    1.6μA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Length
    2.9mm