  • MCP1804T-3002I/MT
MCP1804T-3002I/MT
advertisement
Manufacturer No:
MCP1804T-3002I/MT
HK JDW NO:
536-MCP1804T-3002I/MT
Package:
SOT-89-5/6
Datasheet:
MCP1804T-3002I/MT
Description:
Enable Fixed MCP1804 PMIC 5 SOT-89-5/6
Quantity:
In Stock : 1093
Step5Bar-code shipping tag
MCP1804T-3002I/MT
    Select All
  • PSRR
    50dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    1.3V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Voltage Absolute-Max
    30V
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    SOT-89-5/6
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP1804
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    125μA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    28V
  • Output Voltage
    3V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Quiescent Current
    105μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    105μA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.7V @ 100mA