  • MCP1812AT-012/OT
MCP1812AT-012/OT
advertisement
Manufacturer No:
MCP1812AT-012/OT
HK JDW NO:
536-MCP1812AT-012/OT
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MCP1812AT-012/OT
Description:
Enable Fixed 0.95mm PMIC SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 6953
Step5Bar-code shipping tag
MCP1812AT-012/OT
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TJ
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Current - Supply (Max)
    220μA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    300mA
  • Output Voltage 1
    1.2V
  • Input Voltage (Min)
    2.4V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.2V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 300mA
  • PSRR
    50dB (1kHz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.4V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Length
    2.9mm