MCP3002-I/ST
MCP3002-I/ST
536-MCP3002-I/ST
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
10 Bit 0.65mm ADC MCP3002 5V 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
MCP3002-I/ST Overview
The analogue to digital converter is designed with 10 Bits.The AD converter is embedded in the 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.The ADC converter is packaged in the way of Tube.The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 8 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 5V.The A/D converter has 2 channels.The is equipped with 8 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible.There are ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.The number of samples of audio recorded every second is 200k Hz.The input type of this electronic AD converter is Pseudo-Differential, Single Ended.There are Supply reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that MUX-S/H-ADC.The Sample/Track and Hold component of this electronic AD converter provides a way to sample a continuously varying analog signal and to hold or freeze its value for SAMPLE time.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is SAR.There are 8 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is 2.7V~5.5V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.The number of pixels of this electrical AD converter is 1.25 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).This analogue to digital converter is included in Analog to Digital Converters.It belongs to MCP3002 family.The supply/digital voltage of this electrical AD converter is 2.7V~5.5V.ADC converters can be mounted using Surface Mount.The ADC converter operates with the maximal supply voltage of 5.5V.1, 2 inputs are employed.It operates with the minimal supply voltage of 2.7V.The maximal analog input voltage of this electrical AD converter is 5V.The ADC converter operates from 3/5V power supplies.The number of channels is growing strong/weak: 2.The conversion rate of this electrical AD converter is calculated as 200 ksps.The ADC converter consists of 1 elements.The output voltage is maintain at 7V.
MCP3002-I/ST Features
1 Functions
8 basic kinds of terminations
8 pin count
Minimal supply voltage of 2.7V
3/5V power supplies
1 elements
MCP3002-I/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP3002-I/ST ADC applications.
- Cell Phones
- Telecommunications
- RADAR processing, digital oscilloscopes
- Wireless and wired broadband communications
- Instrumentation and test equipment
- Digital Storage Oscilloscope
- High Speed Data Acquisition for PCs
- Communication Systems
- CMOS Image sensors for mobile applications
- Transducer
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
MCP3002-I/ST
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Microchip Technology536-TC7109CPL40-DIP (0.600, 15.24mm)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-MCP3001T-I/SN8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD7685ACPZRL710-VFDFN Exposed Pad, CSP2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX11100EUB+10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD7124-8BCPZ32-WFQFN Exposed Pad, CSP2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD7685ARMZ10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TLC3548IPW24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-MCP3202-CI/SN8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-MCP3201-BI/SN8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX11100EUB+T10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD7685CCPZRL710-VFDFN Exposed Pad, CSP2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-MCP3304-CI/SL16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-MCP3204-BI/P14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD7887BRZ8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-MCP3421A0T-E/CHSOT-23-62-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD7328BRUZ20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-MCP3221A5T-I/OTSC-74A, SOT-7532-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-MCP3008-I/P16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-MCP3208-CI/SL16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX11200EEE+16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare