  • MCP3906A-I/SS
MCP3906A-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
MCP3906A-I/SS
HK JDW NO:
536-MCP3906A-I/SS
Package:
24-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
MCP3906A-I/SS
Purchasing and Inquiry
MCP3906A-I/SS Overview
Tubeipped up in a box. There is a package called 24-SSOP (0.209, 5.30mm Width). This device can be used as a Single Phase meter. This item is available in Surface Mount. The operational temperature at -40°C~85°C is higher. It operates using 4.5V~5.5V power supply. See more similar parts on MCP3906A. The low-level I/O ports on this PMIC have a voltage of 0.85V. It is important to note that this device presents a voltage of 2.4V for high-level I/Os. The part includes 24 terminations. Analog ANALOG CIRCUIT PMIC IC with powerful performance. There is a normal voltage needed for the part, which is 5V. There is a need for users to be aware that this device can be operated only with a voltage level of 4.5V or higher. There should be no greater than 5.5V voltage applied to the device at any time. An assembly of 24 pins is present. Application-specific 24 solution for logic gates. There is no need for tools to install or dismount this device as it has been designed as a Surface Mount device. Specifically, this is a Other Analog ICs for specialized needs that needs to be taken care of. The device is a 2.7mA. There is a general requirement for the device to be powered by 5V power supplies. A logic device with 2 channels has been implemented within this system.
MCP3906A-I/SS Features
Single Phase meter.
ANALOG CIRCUIT analog IC.
2 channels.
MCP3906A-I/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP3906A-I/SS Energy Metering ICs applications.
  • Industrial Equipment
  • Power monitoring instruments
  • Power Monitoring for Home Automation
  • General Purpose Energy Measurement
  • Server Backplane Systems
  • Power monitoring/power budgeting
  • Intelligent Power Distribution Units
  • Industrial Lighting Power Monitoring
  • Telecommunications and data communications equipment
  • Real-Time Measurement of Input Power for AC/DC Supplies
Step5Bar-code shipping tag
MCP3906A-I/SS
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    24-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    24
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP3906A
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of Channels
    2
  • Interface
    Serial
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Current - Supply
    2.7mA
  • Resolution
    2 B
  • Input Impedance
    390kOhm
  • Meter Type
    Single Phase
  • Measurement Error
    0.1%
  • Voltage - I/O Low
    0.85V
  • Voltage - I/O High
    2.4V
  • Height
    1.78mm
  • Length
    8.33mm
  • Width
    5.38mm