  • MCP4011T-103E/MC
MCP4011T-103E/MC
advertisement
Manufacturer No:
MCP4011T-103E/MC
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4011T-103E/MC
Package:
8-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4011T-103E/MC
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4011 Digital PotentiometersUp/Down (U/D, CS)64 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4011T-103E/MC Overview
This file is contained in a package of 8-VFDFN Exposed Pad.The storage of this pentometer begins at Volatile.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.A 64 tap protects this pentometer from overcurrents.64 positions make up the pentometer.A termination of 8 is intended.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.The performance of 5V is provided by 5V.The digi devices displays 8 pins.Mount in the direction of Surface Mount.1.8V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.10kOhm can limit the flow.This object belongs to the MCP4011 family.Mounted by Surface Mount.The potentiameter has 8 pins.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.
MCP4011T-103E/MC Features
Available in 8-VFDFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4011T-103E/MC Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4011T-103E/MC Digital Potentiometers applications.
  • Analogue circuit
  • Low power system
  • Calibration instrumentation
  • Automatic detection of equipment
  • DC/DC conversion circuit
  • Matching Linear Impedance
  • Programmable voltage regulator
  • Adjusting the LCD Display
  • Sensor trimming instrumentation
  • Used as voltage divider
Step5Bar-code shipping tag
MCP4011T-103E/MC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-VFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4011
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    45μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    3mm
  • Width
    2mm